מספיק לך הנאה בעבודה ומשכורת סבירה, ולא חייב שיהיה גם רווח לחברה? או שהתבלבלת קצת?

כששאלתי בעלי עסק עסקים מבוססי פרויקטים אם לעסק שלהם נשאר רווח בסוף השנה, רבים מהם ענו שלא, אבל הם מושכים משכורת (סבירה יותר או פחות) כל חודש וזה בסדר מבחינתם.

האמנם?!

לדעתי, אלה שעונים כך מתחלקים לשתי קבוצות. בקבוצה הראשונה נמצאים כל אלה ששיקרו לי – ככל הנראה לאחר ששיקרו לעצמם כי לא נעים להודות שהם היו רוצים להרוויח אבל לא יודעים איך לעשות את זה. בקבוצה השנייה נמצאים אלה שבאמת חיים בשביל היצירתיות הכסף לא ממש חשוב להם אישית והם לא מבינים שחשוב מאד שהעסק כן ירוויח.

העסק חייב להרוויח בגלל אחת או יותר מ- 5 סיבות לפחות.

סיבה ראשונה: הישרדות.
העסק חייב לחסוך לתקופות משבר, וכשיש רווח אפשר לחסוך. הקורונה פתח את העיניים להרבה אנשים כנראה…

סיבה שניה: צמיחה.
רוב העסקים מבוססי הפרויקטים הם עתירי ידע. הם חייב לרענן את הידע ולהתחדש, לרכוש ציוד כלים תוכנות… וכל זה עול כסף. גם אם היחס של בעל העסק לכסף הוא כמו של נזיר בודהיסטי, הוא עדיין חייב שהעסק שלו ירוויח כדי לפתח אותו.

סיבה שלישית: מימוש היעוד.
יש לא מעט בעלי עסקים שרואים את ייעודם במתן שרות או יצירת
מוצרים שעוזרים לאנשים. ככל שהעסק מרוויח ויכול להתרחב, כך גם ניתן יהיה לממש טוב יותר את הייעוד ולספק את השרות או המוצרים ליותר אנשים.

סיבה רביעית: תחרות.
יום אחד מתעוררים ומגלים שקם מתחרה (בנוסף על הקיימים) ש"גונב" לך את הלקוחות. לעשות פעולות שיאפשרו להגדיל חזרה את מעגל הלקוחות עולה כסף – לפעמים הרבה כסף.

סיבה חמישית: ליהנות מהחיים.
יש 2 סיבות עיקריות לכך שאדם הופך להיות בעל עסק: להיות עצמאי בלי בוס על הראש ולהרוויח יותר מאשר בעבודה דומה כשכיר. כשבעסק נשאר רווח נאה בעל העסק נהנה ישירות ממה שהכסף מאפשר וגם מהאפשרות להעסיק עוד עובדים שיורידו ממנו עומס (בייחוד בנושאים שהוא אוהב פחות) ובכך ישפרו את איכות חייו.

אז אם השתכנעת שהעסק שלך חייב להרוויח כסף, נכון?

כמה בדיוק – אבסולוטית או באחוזים על המחזור?

התשובה היא לא מספר קסם. כדי לענות על השאלה צריך לעשות ניתוח של העסק תוך התייחסות לחמש הסיבות לעיל ולהעדפות של בעל העסק.

וצריך כמובן גם לנתח מה הסיבות שהעסק לא הרוויח עד היום – וזה הנושא למאמר הבא.

אז האם אתה הולך לחפש את התשובות לכל השאלות האלה? איך תעשה זאת?